Putem programa Integrativne psihijatrije bitno je podići svijest pacijenata, članova obitelji i šire zajednice o važnosti prepoznavanja, pravovremenog dijagnosticiranja i djelovanja na rizične čimbenike (odnosno mijenjanje nezdravih stilova života ), rane intervencije u svrhu prevencije razvoja raznih psihičkih i tjelesnih bolesti te težiti holističkom i individualnom pristupu svakom bolesniku, putem raznih metoda liječenja osnovne bolesti i komorbiditeta, kako u ustanovi, tako i putem mobilnih timova na terenu i suradnik ustanovama u zajednici.
Dosadašnja brojna znanstvena istraživanja ali i klinička iskustva ukazuju na poražavajući činjenicu da psihijatrijski bolesnici žive do 15 godina kraće, imaju 2 do 3 puta veću smrtnost u odnosu na opću populaciju te brojne somatske komorbiditete koji, nažalost, ostanu neprepoznati, a time i neliječeni na vrijeme. Tjelesne bolesti su vrlo često prateće bolesti kod psihijatrijskih bolesnika, i obrnuto, stoga je neophodno liječiti i kontrolirati, ne samo osnovnu psihičku već i tjelesnu bolest. Najčešći uzroci smrtnosti kod psihijatrijskih bolesnika su kardiovaskularne i metaboličke bolesti te neotkrivene i neliječene maligne bolesti.
Cilj programa integrativne psihijatrije je smanjenje mortaliteta i morbiditeta kroničnih tjelesnih bolesti u kroničnih psihijatrijskih bolesnika uz poboljšanje kvalitete života.
Cijevi projekta su implementacijom sociorehabilitacijskog modela:
-Smanjiti morbiditet, invaliditet i mortalitet bolesnika (prevencija, rano otkrivanje i liječenje kroničnih tjelesnih bolesti, što obuhvaća detaljan fizikalan /sistematski/ pregled, laboratorijsku obradu, EEG, UZV, EKG i TMS, a sve u svrhu otkrivanju rizičnih čimbenika tjelesnih komorbiditeta, individualizirani pristup liječenju bolesnika, u vidu psihofarmakološkog i psihoterapijskog pristupa)
-Povećati kvalitetu života bolesnika (smanjenjem nuspojave i povećanjem učinkovitost liječenja)
-Resocijalizacija i rehabilitacija kroz razne programe u našoj Ustanovi i izvan nje
-Smanjenje sveukupnih troškova liječenja ( implementacijom sociorehabilitacijskog modela u zajednicu, kojim se nastoji povećati kvaliteta života bolesnika smanjenjem nuspojava, povećanje učinkovitosti liječenja, resocijalizacija i rehabilitacija, deinstitucionalizacija, smanjenje sveukupnih troškova liječenja i uključivanje bolesnika u zajednicu kao ravnopravne članove društva)
Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima pohranjene su u vašem pregledniku i obavljaju funkcije kao što su prepoznavanje kada se vratite na našu web stranicu.
Sve postavke kolačića možete promijeniti na poveznicama s lijeve strane.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ove kolačiće nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.