POŠTOVANI SUDIONICI PSIHOEDUKACIJE U OKVIRU PROGRAMA RIPEPP,
OBAVJEŠTAVAMO VAS DA ĆE PSIHOEDUKACIJESKE RADIONICE U SKLOPU PROGRAMA BITI ODGOĐENE DO DALJNJEG ZBOG NOVONASTALE SITUACIJE VEZANO UZ EPIDEMIOLOŠKE UVJETE U REPUBLICI HRVATSKOJ.
O PONOVNOM POČETKU ODRŽAVANJA RADIONICA BITI ĆETE OBAVJEŠTENI PUTEM NAŠE BOLNIČKE WEB STRANICE.
ZAHVALJUJEMO NA RAZUMIJEVANJU,
PSIHOEDUKACIJSKI TIM
Što je rana intervencija?
Rana intervencija znači preventivno djelovanje u psihijatriji - rano otkrivanje i rano liječenje te sprječavanje recidiva psihičkih poremećaja s ciljem kompletnog oporavka i resocijalizacije pacijenata.
Zbog čega primjenjujemo ranu intervenciju ?
Različite vrste psihotičnih poremećaja javljaju se u 3,4% populacije, a 80 % započinje u adolescentnoj dobi. Psihotična epizoda remeti sazrijevanje ličnosti, proces školovanja, zaposlenja, osamostaljenja od roditelja te ostvarenje zrelih socijalnih uloga. Prekasno otkrivena i neadekvatno liječena psihoza otežava i usporava proces liječenja, a znači i potencijalnu opasnost kronificiranja poremećaja odnosno zaostajanje psihotičnih simptoma te oštećenja na emocionalnom i misaonom planu.
Ciljevi Programa RIPEPP
-Što ranija primjena adekvatnih, učinkovitih i znanstveno dokazanih bioloških, psiholoških i psihosocijalnih metoda liječenja kod pacijenata u početnoj fazi psihotičnih poremećaja. -Intenzivan, individualizirani rad na oporavku i resocijalizaciji pacijenta. -Uključenje članova obitelji pacijenata kao partnera u procesa liječenja i rehabilitacije. -Informiranje i edukacija stručnih službi i javnosti o potrebi ranog otkrivanja i liječenja psihotičnih poremećaja.
Stručni tim koji provodi RIPEPP Program
Program RIPEPP je koncipiran i implementiran od stručnog tima Psihijatrijske bolnice „Sveti Ivan“- psihijatara i psihologa - psihodinamskih i KBT terapeuta, diplomiranih medicinskih sestara i prvostupnica sestrinstva te socijalnih radnika. U programu sudjeluje 16 psihijatara, tri psihologa, tri diplomirane medicinske sestre, socijalni radnik i svi specijalizanti psihijatrije u PB „Sveti Ivan“.
Organizacija Programa RIPEPP
Bolnički dio – od prijema u bolnicu počinje proces sveobuhvatne dijagnostike i terapije pacijenta uz uključenje članova obitelji pacijenata:
-Uspostavljanje terapijske alijanse. -Personalizirana psihofarmakoterapija. -Grupna psihoterapija u hospitalnim uvjetima. -Uključivanje pacijenta i njihovih obitelji upsihoedukacijjski program. -Uključivanje u aktivnosti Kluba pacijenata „Zajedno“. -Bolnički dio programa odvija se na akutnim odjelima Psihijatrijske Bolnice „Sveti Ivan“ te na Odjelu za psihoterapijako isocioterapijskoliječenje te ranu intervenciju.
Izvanbolnički dio – sastoji se od slijedećih aktivnosti:
-Psihoedukacija u 15 strukturiranih radionica za pacijente i članove obitelji informira o uzrocima, kliničkoj slici, značenju pravovremenog i kontinuiranog liječenja te ranom prepoznavanju simptoma pogoršanja – vode je psihijatri KBT terapeuti. -Grupna psihoterapija za pacijente – jedanput tjedno po sat vremena, vode je psihijatri-grupni analitičari. -Grupna psihoterapija za članove obitelji – dvaput mjesečno po 1,5 h, vode je psihijatri-grupni analitičari. -Psihosocijalne metode liječenja u Klubu pacijenata „Zajedno“ (trening socijalnih vještina, radna terapija, kreativna terapija, rekreacija i tsl. triput tjedno).
Mjesto održavanja Programa RIPEPP
Prostorije Psihijatrijske bolnice „Sveti Ivan“ (Velika predavaonica „Mirko Grmek“, prostorije za grupnu psihoterpaiju Odjela IX i X te prostorije Kluba „Zajedno“).
Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima pohranjene su u vašem pregledniku i obavljaju funkcije kao što su prepoznavanje kada se vratite na našu web stranicu.
Sve postavke kolačića možete promijeniti na poveznicama s lijeve strane.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ove kolačiće nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.